[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum moderator: galerija  
Forumas » Namų šiluma » Gyvūnija » Vėžliukai (Viskas apie vėžliukus)
Vėžliukai
galerijaData: Trečiadienis, 2009-05-27, 3:58 PM | Žinutė # 1
Admin
Grupė: Administratorius
Žinutė: 1751
Statusas: atsijungęs
Viskas apie vėžliukus.


 
galerijaData: Antradienis, 2009-09-01, 1:01 PM | Žinutė # 2
Admin
Grupė: Administratorius
Žinutė: 1751
Statusas: atsijungęs
Vėžliai – labai sena roplių grupė. Beveik visos vėžlių rūšys yra kilę iš tropinių arba subtropinių regionų. Ir nors nemažai jų gyvena dykumose, yra rūšių išimtinai gyvenančių tik miškuose. Visos vėžlių rūšys mėgsta šilumą. Dauguma jų galėtų išgulėti tiesioginiuose saulės spinduliuose ištisas valandas.

Stepinis vėžlys

Stepinis vėžlys dar kitaip vadinamas Vidurio Azijos vėžliu, nes jis paplitęs Vidurinės Azijos stepėse. Šie ropliai gyvena Irane, Pakistano ir Indijos šiaurėje, Kinijoje, Afganistane, bei daugelyje buvusios Sovietų sąjungos Azijos valstybių.

Stepinis vėžlys yra sausumos gyventojas, nes jis gyvena sausose, uolėtose dykumose, pusdykumėse arba skurdžia augmenija apaugusiose vietovėse. Šių roplių aptinkama ir 1500-2000m. virš jūros lygio. Ties upių slėniais arba oazėse, kur augmenija yra kiek vešlesnė, galima aptikti stepinių vėžlių populiacijas, nes jie čia randa daugiau maisto.

Stepinis vėžliukas ant nugaros turi išgaubtą šarvą. Šarvo spalva būna nuo gelsvai žalsvos iki tamsiai rudos. Šarvas pasižymi ornamentu – tamsesnėmis dėmėmis.Patinėlių šarvo išgaubimas būna labiau plokščias nei patelių. Apvalios formos šarvas dažniausiai būna pas jauniklius. Pilvo šarvas įprastai yra juodas.
Patinėlį nuo patelės galima lengvai atskirti pagal uodegos ilgį. Patinėliai turi gerokai ilgesnę ir storesnę uodegą nei patelės. Be to patinėlis už patelę būna žymiai mažesnis. Jei stepinių vėžliukų patelės būna iki 20cm. ilgio, tai patinai tik apie 16cm.
Stepiniai vėžliukai skiriasi nuo kitų rūšių vėžliukų tuo, kad jie turi stiprias priekines kojas su tik keturiais nagučiais. Šiais nagais vėžliukas rausia sau urvelį. Kojos padengtos šiurkščiais žvynais.

Vėžliukų regėjimas yra puikiai išvystytas. Jie mato netgi spalvas. Tačiau šie ropliai negirdi įprastų garsų. Todėl nevarkite galvodami vėžliukui vardą: pašaukus savo augintinį, jis į savo vardą nereaguos (tačiau muziką, ypač grojant fortepijonu girdėti gali).

Stepių vėžliai gyvena smėlingose arba molingose dykumose bei pusdykumėse, kur auga dykumos augalai, žolės ar krūmai. Stepėse, kur gyvena vėžliukas, vasaros maksimali oro temperatūra būna 46°C, o žiemos minimali temperatūra 38°C. Todėl kritulių per visus metus būna labai nedaug: vasarą 3-4mm, o žiemą 10-14mm. per mėnesį. Daugiausia kritulių iškrenta žiemos pabaigoje; rudenį lyja gerokai rečiau. Taigi, šis vėžliukas yra tipiškas sausumos gyventojas.
Stepiniai vėžliukai yra vegetarai. Maisto pagrindą sudaro kiaulpienės, dobilai, žolė, šienas, salotos, prinokę vaisiai (ypač bananai). Pavasarį ir rudenį vėžliuką galite šerti virtomis bulvėmis, pomidorais, avižų dribsniais, troškintais ryžiais. Kiek įmanoma maitinkite šiuos gyvūnus laukiniais augalais, kaip pvz. daržovėmis, augintomis Jūsų darže. Taigi, suaugusiems stepiniams vėžliams šalia laukinių augalų galite duoti salotų, ridikų lapų, kinietiškų ar žaliųjų kopūstų. Šienas turėtų būti duodamas nuolat. Vasarą šerkite vaismedžių lapais (nepurkštais!). Taip pat galima duoti žemuogių, juodųjų serbentų arba abrikosų, tačiau nuolat stebėkite ar Jūsų augintinis tai valgo noriai ir ar gerai jaučiasi.

Nenustebkite, kad po žiemos miego stepinis vėžlys valgo gana intensyviai. Tačiau atminkite, kad karštais vasaros mėnesiais augmenija vėžliuko tėvynėje yra labai skurdi. Todėl šiuo sezonu būkite atidūs, kad neperšertumėte savo augintinio. Suaugusį vėžlį reiktų maitinti 2-3 kartus per savaitę. 
galerijaData: Antradienis, 2009-09-01, 1:06 PM | Žinutė # 3
Admin
Grupė: Administratorius
Žinutė: 1751
Statusas: atsijungęs
Gėlavandeniai vėžliai

Vandens vėžliukai yra labai mieli padarėliai, kilę iš JAV ir Meksikos. Populiariausios akvaterariumuose laikomos vežlių rūšys yra trachemys scripta elegans (raudonausis vėžlys), trachemys scripta scripta (geltonsnukis vėžlys) bei graptemys kohni.
Vandens vėžliai gyvena apie 30 metu ir užauga iki 28 cm ilgio, taigi, suaugę būna nemaži ir tada jiems reikia apie 200-300ltr akvariumo ar baseinelio. Jei įvertinote tai, kokių sąlygų jiems reikės suaugusiems ir galėsite tokias suteikti, tada pirmyn! Tikrai nesigailėsite smile
Pradžiai didelio akvariumo nereikia, dviems vėžliukams pakaks ir 50 ltr. Šildytuvas yra būtinas, nes žiema jiems tikrai pas mus per šalta. Aišku nenumirs, jeigu temperatūra bus 18°C, bet tada jie būna labai nejudrūs, viskam pasyvus, nustoja ėsti ir iškyla įvairių ligų rizika, tad geriausia temperatūrą palaikyti apie 24-25°C.
Filtras vėžliukams yra reikalingas labai galingas, nes jie daug tuštinasi be to vanduo užsiteršia maisto atliekomis. Jei akvaterariume nebus filtro, vandenį teks keisti kas savaitė, aišku tai nėra didelė problema, kol akvariumas ir vėžliukai yra maži.
Kvėpuoja vėžliukai atmosferos oru (be vandens gali išbūti apie 2 savaites) taip pat mėgsta pasišildyti saulutėje, todėl akvaterariume būtina įrengti salelę, kur vėžliukai galėtų išlipti pasišildyti. Salelės gamybai galima naudoti vieną ant kito sudėtus akmenis, ar priklijuoti stiklo gabalą lygų su vandens lygiu taip, kad vėžliai lengvai išliptų.
Salelės apšvietimui ir šildymui reikalinga viena 40W lemputė. Būtų gerai įrengti UV lempa, nes su UV spinduliais vėžliukai gauna jiems būtino vitamino D3, kurio reikia jiems duoti papildomai su maistu, jeigu UV lempos nėra.

Šerti mažus vėžliukus reikėtų vieną kartą dienoje, suaugusius du kartus per savaitę. Maistui tinka šaldytos bei džiovintos krevetės, smulkios žuvelės (pvz. gupijos), uodo trūklio lervos, gabalėlis žalios jaučio ar kalakuto širdies. Taip pat būtinas ir augalinis maistas, du kartus per savaitę galima duoti salotos ar kopūsto lapą, špinatus.
Zoo parduotuvėse parduodamas lenkiškas šaldytas maistas vandens vėžliukams yra gana geros kokybės ir tinka šerti mažyliams, aišku jo neatsisakytų ir dideli vėžliai, bet tai jau būtų prabanga.

Poruojasi vėžliai ištisus metus, ypač aktyviai vasario-gegužės mėnesiais. Liepos - rugsėjo mėnesiais vėžliai padeda apie 5-10 kiaušinėlių, esant 26-30°C temperatūrai. Po 150 parų išsirita maži vėžliukai.
Per pirmuosius pusantrų metų jie gali pasiekti maždaug 7,5 cm dydį, vėliau jų augimas sulėtėja ir kasmet jie paauga 1-1,5 cm kol pasiekia 20-28 cm dydį.

Laisvėje vandens vėžliai lytiškai subręsta 6-8 metų amžiaus, laikant nelaisvėje jie subręsta anksčiau, patinai maždaug apie 4, o patelės apie 5-6 gyvenimo metus.
Mažų vėžliukų lyties nustatyti praktiškai neįmanoma, tačiau suaugę vandens vėžlių patinai būna mažesni už pateles, be to, jų nagai ir uodegos yra ilgesni negu patelių. Taip pat patelės pilvelyje nebūna įdubimo, kurį turi patinai.

Įsigyjant vandens vėžliuką reikia būti labai atidiems, nes transportavimo šoką patyrę maži vėžliukai (dažniausiai tokie ir parduodami zoo parduotuvėse) yra labai lepūs ir gali lengvai žūti, todėl geriau pirkti jau šiek tiek paaugintą 5 ir daugiau cm vėžliuką, jau išgyvenusį transportavimo šoką ir adaptuotą gyventi akvariume. 
Forumas » Namų šiluma » Gyvūnija » Vėžliukai (Viskas apie vėžliukus)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: